Nasze Akwarium Nr.117 Styczeń 2010r.

IAPLC 2009 -  zdjęcia polskich prac nadesłanych na konkurs  

Polska Reprezentacja w Japonii

Zapowiedź konkursu IAPLC 2010

Dyskowce -przewodnik. Część I - Heiko Bleher
Heiko Bleher przedstawia podsumowanie wiedzy na temat rodzaju Symphysodon: jak odróżniać gatunki, skąd pochodzą, prezentuje zdjęcia samych dyskowców oraz ich środowisko życia. Obecnie wyróżnia się trzy gatunki dyskowców, a są to: S. discus Heckel, 1840, S. aequifasciatus Pellegrin, 1904 oraz S. haraldi Schultz, 1960.

Jak ujarzmić potwora? – czyli murena w akwarium słodkowodnym - Paweł Zarzyński
Mureny są rybami o oryginalnym wężowatym kształcie ciała skupionymi w rodzinie murenowatych (Muraenidae). Obejmuje ona ponad 200 znanych nauce gatunków, z których trzynaście potrafi występować również w wodzie słonawej, zamieszkując okolice ujścia rzek do mórz i oceanów, a nawet wpływając do ich delt. Spośród tej trzynastki cztery gatunki są w stanie bytować również w wodach słodkich, tolerując panujące tam warunki. Opisujemy, jak założyć dla nich akwarium i jak się z nimi obchodzić.

Czebaczek amurski – plaga naszych wód - Hubert Zientek
Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) to gatunek niezwykle ekspansywny. Do Europy został zawleczony z Dalekiego Wschodu, prawdopodobnie z materiałem zarybieniowym amura, karpia i tołpygi. Przez wędkarzy jest tępiony jako bezwartościowy chwast rybi lub używany jako przynęta na ryby drapieżne. Co innego myślą na jego temat akwaryści – dla nich jest ciekawym obiektem obserwacji w akwarium zimnowodnym.

Tropiocolotes steudneri - Magdalena Ryba

Tropiocolotes steudneri to małe pustynne jaszczurki zamieszkujące tereny Sahary. Dorastają do około 6 cm długości. Ubarwienie od słomkowej żółci aż po ciemny brąz z różnorodnymi cętkami na korpusie. Ogon jaszczurki jest cienki w poprzeczne ciemne paski. W zależność od nastroju oraz warunków otoczenia ubarwienie może się nieznacznie zmieniać. Są to zwierzęta stadne. Dożywają 5 lat. Chów tych małych jaszczurek nie powinien nastręczać problemów nawet początkującym terrarystom.

Chów karaczanów na karmę - Wojciech Urynowicz
Każdy opiekun gadów czy drapieżnych bezkręgowców po kilku tygodniach lub miesiącach opieki nad zwierzęciem stwierdza, że wydatki karmowe pochłaniają sporą część jego portfela. Wtedy to dopiero większość właścicieli zwierząt egzotycznych dostrzega, jak oszczędne i wygodne jest posiadanie własnej hodowli karmowej.

Inkubator dla krewetek - Monica Nowaczek
Krewetki z rodzaju Caridina przechodzą tzw. przeobrażanie niezupełne (hemimetabolia) – co oznacza, że młode przechodzą wszystkie stadia rozwojowe w osłonkach jajowych i wykluwają się jako miniaturowe kopie rodziców, wydostają spomiędzy odnóży mamy, gdzie przebywały przez kilka tygodni i są zdolne do samodzielnego życia. Czy można doprowadzić do wyklucia się młodych krewetek poza organizmem matki? Czy można uratować jajeczka osierocone przez krewetkę? Można. Postaram się to pokrótce opisać.

Okoń (Perca fluviatilis) – pasiasty spryciarz - Maksymilian  Przybylski (Asagoth)
Okoń jest najbardziej liczebnym drapieżnikiem w naszych wodach. W Polsce spotkać go można prawie w każdym rodzaju wód śródlądowych i w pasie przybrzeżnym Bałtyku. Okazuje się, że ryba ta może być z powodzeniem trzymana w domowym akwarium zimnowodnym. Przedstawiamy, jak należy się przygotować do chowu okonia.

Skorpena (?) z Amazonki (?) - Zbigniew Strzelecki
Do akwarium autora artykułu trafiła niezwykła ryba słodkowodna przypominająca morskie skorpeny. W worku z wodą wyglądała jak mały kartofelek z ogonkiem. Jadała tylko żywe, małe rybki i większość czasu spędzała zakopana w podłożu. Był to sposób ukrycia się przed okiem zarówno drapieżnika, jak i potencjalnej ofiary. Nigdy nie ścigała zdobyczy i nigdy przedwcześnie nie zdradzała swej obecności. Jej tożsamość pozostaje akwarystyczną zagadką.

Jak kupowac dyskowce, czyli mity i fakty na temat słusznych wyborów - Andrzej Sieniawski
Głównym celem tego opracowania jest omówienie tych wybranych zagadnień, które ułatwią mniej doświadczonym akwarystom właściwe kupowanie dyskowców. Przystępując do zakupu ryb, należy w pierwszym rzędzie ocenić ich wygląd i kondycję. Autor omawia także kwestie zakładania zbiornika oraz kwarantanny zakupionych ryb.

Afrykańska klasyka – proporczykowiec z Kap Lopez - Marcin Szmel
Aphyosemion australe to ryba wód Afryki Zachodniej. W akwarystyce ten region jest znany i rozpoznany dość dobrze. Gdybyśmy jednak mieli się pokusić o jakąś próbę definicji wód zamieszkiwanych właśnie przez tego proporczykowca, to należałoby je zakwalifikować do „blackwater” lub „clearwater”, a to pozwoli nam bez większych kłopotów stworzyć warunki dla właściwej pielęgnacji i rozmnażania. Nasz bohater uchodzi za rybę dość zgodną i towarzyską. W związku z tym polecany jest zarówno do małych zbiorników, jak i do zespołów wielogatunkowych. Jest w tym twierdzeniu nieco fałszu. Jak to zatem jest z tymi rybami? Do małego akwarium czy do większego? Jednogatunkowo czy w zespole?

I Polskie Mistrzostwa Żaglowców (Skalarów)

Aqua Rey - bo Pasja jest Sztuką

The Art Of the Planted Aquauarium. Hannover 2010

Copyright © akwarium.info.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części artykułów zabronione!